X

R & D

نقش و موقعیت واحد توسعه و تحقیقات در شرکت نان آوران سبوس
در دنیای کنونی سیر و تکامل فرآورده های بشری با آنچنان شتابی توامان می باشد که رسیدن و شناور بودن در این مسیر پر پیچ و تاب تنها از طریق تحقیق و ارائه راهکارها و راهبردهایی می باشد که مبتنی بر دانائی و خودورزی استوار باشد.

کالاهایی که بدون استفاده از دانش فنی و به­کارگیری دانایی و بدون توجه به نیاز مشتری عرضه گردد، محکوم به فنا می­باشد. لذا شرکت نان آوران سبوس از بدو تاسیس به اهمیت این موضوع کاملاً واقف بوده است و با ایجاد یک آزمایشگاه مجهز و با نگاهی به ایجاد یک بازار مناسب فروش، اقدام به تاسیس واحد توسعه و تحقیقات نمود.
واحد توسعه و تحقیقات شرکت نان آوران سبوس در 4 بخش اساسی ذیل دارای فعالیت می باشد :
1) تولید مواد بهبود دهنده مور نیاز شرکت
2) آموزش
3) همکاری با دانشگاه
4) ارائه محصولات جدید

1) تولید مواد بهبود دهنده :
تولید یک نان با کیفیت مناسب تنها در سایه استفاده از مواد اولیه و روش تولید مناسب میسر می باشد که یکی از مهمترین این مواد اولیه، مواد بهبود دهنده می­باشد.
مواد بهبود دهنده به دسته ای از مواد گفته می شود که در مقادیر بسیار کم و ناچیز در این صنعت استفاده می گردند و دارای اثرات شگرفی اعم از: ایجاد حجم، ریزی بافت، افزایش زمان ماندگاری، طعم و نرمی را در نان موجب می­گردند.
در ابتدا برای تولید برخی از محصولات از بهبوددهنده­ها و مکمل­های تولید شده در شرکت­های داخلی و خارجی استفاده می­شد و از آنجایی­که در تولید این نوع مواد بهبوددهنده عوامل متعددی دست اندرکارند که می­توانند موجب تغییرات زیادی در کیفیت نان­های حاصله گردد و در عمل نمی­توانستند در این حجم تولید، کیفیت ثابتی را برای شرکت نان آوران حاصل نمایند. لذا در سال­های 1382 و 1383 میزان ضایعات به طور میانگین 15 درصد حجم تولید نان را تشکیل می­داد. جهت جلوگیری از بروز این­گونه ضایعات و نیز ایجاد طعم ویژه در محصولات شرکت، واحد توسعه و تحقیقات اقدام به مطالعه، بررسی، آزمون و به­دست آوردن راه حل­ها و فرمو­ل­هایی نمود که نزدیک به بیش از یک­سال به­طول انجامید و از آبان ماه 1384 به لطف خداوند متعال، شرکت نان آوران سبوس توانست کلیه مواد بهبوددهنده مورد نیاز خود را اعم از :
1) بهبود دهنده نان سفید
2) بهبود دهنده نان تست
3) بهبود دهنده مکدونالد
4) بهبود دهنده نان نسیم (نان صبحانه)
5) بهبود دهنده خمیر پیتزا
6) بهبود دهنده نان جو
تولید نماید و در سال 1386 موفق به تولید ماده بهبوددهنده نان لواش که یکی از مهمترین دستاوردهای واحد توسعه و تحقیقات در امور تولید مواد بهبود دهنده نان­های مسطح می­باشد نیز گردید که به تایید مرکز پژوهش­های غلات رسید و هم­اکنون کلیه نان­های لواش تولیدی شرکت بدون استفاده از جوش شیرین و تنها بر اساس Base آنزیمی تولید می­گردد.
2) آموزش
در این بخش واحد توسعه و تحقیقات در 3 زمینه ذیل مشغول به­کار می باشد :
2-1) ترجمه، نشر و تالیف کتب
2-2) ارائه مقالات
2-3) آموزش
2-1) ترجمه و نشر کتاب :
در راستای تهیه فرمولهای مواد بهبود دهنده برای شرکت و بدلیل ضعف سواد عمومی و تخصصی که در این بخش کاملاً مشهود بود، واحد توسعه و تحقیقات اقدام به ترجمه و نشر دو جلد کتاب با نام "راهنمای حل مشکلات صنایع آرد" نمود که بیشترین کاربرد آن برای مهندسان و کارشناسانی می­باشد که در صنعت غلات و آرد مشغول بکار بوده و به طور روزمره با مشکلات این صنعت دست به گریبانند. این کتب در بین کلیه صاحبان صنایع غلات، کارشناسان و بازرسین اداره بهداشت، غلات، بازرگانی، دانشگاه­ها توزیع گردید و با استقبال زیادی مواجه شد.
تالیف 3 جلد کتاب سازمان آموزش فنی و حرفه ای
در همکاری مشترک بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور واحد توسعه و تحقیقات شرکت، برای بالا بردن و ارتقاء سطح سواد نانوایان کشور، مقرر گردید که در 3 بخش ذیل کتبی تدوین گردد :
- آموزش عمومی نانوایان
- آموزش تخصصی نان­های حجیم و نیمه حجیم
- آموزش عمومی نانوایی لواش و تافتون
هم اکنون کتاب آموزش عمومی نانوایان از زیر چاپ خارج گردیده و دو جلد کتب دیگر در آینده ای نزدیک به چاپ خواهد رسید.
2-2) ارائه مقاله :
واحد توسعه و تحقیقات تا کنون بیش از چندین مقاله در زمینه­های مختلف صنعت غلات و نان در مجله های نگاه هستی، آرد و غذا و صنعت غذا ارائه نموده است و هم اکنون نیز مقالاتی در دست تحریر دارد.
2-3) آموزش
رشد و شکوفایی یک شرکت منوط به رشد و افزایش کیفیت نیروهای انسانی آن می­باشد. امروزه یکی از مهمترین عوامل پیشرفت یک شرکت را انتخاب، بکارگیری و آموزش پرسنلی می­دانند که در آن مشغول به­کار می باشند. بر همین اساس برقراری کلاس­ها و دوره­های آموزشی عمومی و تخصصی به عنوان یکی از ارکان مهم در ایجاد کیفیت در کارخانه نان آوران مطرح شد.
آشنایی با فنون تولید، شناخت تداخل بین مواد در تولید محصول مناسب، شناخت متقابل بین پرسنل و مدیریت ایجاد فرهنگ­سازی مناسب در واحد از جمله دستاوردهایی می­باشند که در برگزاری این دوره­ها به­دست می آید.
لذا با برگزاری این دوره­ها توسط واحد توسعه و تحقیقات منجر به ایجاد یک رابطه صمیمی و منسجم بین پرسنل و مدیریت گردید و با بیان بسیاری از مشکلات موجود در واحد اعم از تولیدی، ایمنی، حقوق و دستمزد و بیان آنان با مدیریت در نهایت منجر به کاهش ضایعات، ایجاد حس همکاری بیشتر در پرسنل و به­وجود آمدن یک جو مناسب سازمانی شد، و در نهایت مدیریت مجتمع و پرسنل از بوجود آمدن اینچنین فضای مناسبی ابراز خشنودی نمودند.
آموزش دانشجویان :
واحد توسعه و تحقیقات بنابر دعوت مسئولین دانشکده صنعت غذا اقدام به تدریس 4 واحد درسی با نام "نقش مواد افزودنی در فرآورده های آردی" و "آزمایشگاه غلات" نمود.
و هم اکنون نیز از سایر دانشکده­های صنایع غذایی نظیر غلات قائم دعوت به همکاری شده است، که در آینده­ای نزدیک اقدام به تدریس در این دانشکده خواهد شد.
تا کنون بیش از 50 کارآموز از دانشکده های مختلف غلات، تغذیه و صنایع غذایی در شرکت نان آوران مشغول به کارآموزی شده اند که با برنامه­ریزی­های انجام شده در واحد توسعه و تحقیقات، هر یک از دانشجویان موظف به ارائه یک گزارش نهایی به صورت پایان­نامه به این واحد می­باشند که در آینده به عنوان یک کتابخانه عمومی برای صنعت نان می­توان این منابع را در اختیار سایر افراد قرار داد.
ارائه مقاله :
واحد توسعه و تحقیقات در کنار فعالیت­های روزمره خود، توانسته است با ارائه مقاله­های گوناگون در همایش­ها و کنگره­های مختلف شرکت نماید که مهمترین آنها عبارتند از :
همایش نقش آموزش فنی و حرفه ای در صنایع غذایی کشور - شهریور 84
این همایش که در محل انستیتو علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران برگزار گردید واحد توسعه و تحقیقات شرکت نان آوران با ارائه سخنرانی با عنوان "اهمیت نقش آموزش نانوایان در جلوگیری از بروز ضایعات نان" در این همایش شرکت نمود.
همایش تولید نان­های صنعتی موانع و راه کارها - آبان 86
این همایش که در باشگاه وزارت کار و امور اجتماعی برگزار گردید واحد توسعه و تحقیقات شرکت نان آوران با ارائه مقاله ای در این زمینه به ذکر موانع، مشکلات و راه کارهایی در خصوص تولید و عرضه نان­های صنعتی و ضرورت ایجاد فرهنگ مناسب مصرف نان ارائه نمود.
بیست و یکمین کنگره ملی صنایع غذایی کشور آبان 86
این کنگره ملی که همه ساله در نقاط مختلف کشور برگزار می­گردد از اهمیت بسیار ویژه­ای برخوردار بوده و کلیه کارشناسان، اساتید و مهندسان با ارائه مقالات خود، آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی خود را در این کنگره اعلام می نماید.
تاثیر رشد باکتری های اسیدلاکتیک و استیک در بهبود خواص رئولوژیک خمیر نان
توانست توجه بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران را به خود معطوف دارد.
ارتباط با دانشگاه
واحد توسعه و تحقیقات این شرکت با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و علم و صنعت توانسته است دو پایان نامه در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد را به پایان برساند که از آن می­توان به عنوان برگ زرینی از مهمترین فعالیت­های علمی و تحقیقاتی این شرکت محسوب نماید.
پایان نامه در مقطع دکترا که توسط آقای دکتر بعنونی از دانشگاه علم و صنعت می­باشد، در خصوص انتقال حرارت به صورت نقطه zoom می باشد که به همراه تیم خود پس از 4 ماه کار، به کار خود پایان دادند. پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد که توسط آقای سرفراز از دانشگاه تربیت مدرس ارائه گردید در خصوص نحوه تولید خمیرترش و اثرگذاری آن در کیفیت نان می­باشد که توسط واحد توسعه و تحقیقات عرضه و توسط ایشان به پایان رسید.
4) ایجاد محصولات جدید :
پس از تثبیت فرمول مواد بهبود دهنده و فرمول های ترکیبی نانها و محصولات فعلی نان آوران، واحد توسعه و تحقیقات اقدام به ارائه چندین دستاورد دیگر در زمینه­های ایجاد طعم دهنده و نان با ماندگاری بالا نموده است که به­شرح هر یک از آنان می­پردازیم.
طعم دهنده نان :
نان به دلیل اهمیت ویژه­ای که در تغذیه انسان بازی می­کند، افراد نسبت به مزه، طعم و ذائقه نان یک حس و فاداری و جانبداری از خود بروز می دهند و در قبال هرگونه تغییر در ساختار طعم نان با واکنش­های بسیار متفاوت از طرف افراد مواجه می­گردیم.
مطالعات و بررسی­های انجام شده در واحد توسعه و تحقیقات شرکت نان آوران نشان داد که جهت بهبود طعم در نان تنها می­توان از طریق باکتری­ها و مخمرهای نان و با استفاده از روش­های نوین بیوتکنولوژی در جهت ایجاد طعم نان استفاده نمود، به همین منظور واحد توسعه و تحقیقات با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی ایران اقدام به کشت میکروب­های مواد طعم در نان با درصدها و انواع مختلف نمود که در محصولات تولیدی شرکت استفاده گردید و نتیجه کار بسیار رضایت بخش بود.
و هم اکنون سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی ایران از آن به عنوان یکی از مهمترین طرح های تحقیقاتی آن سازمان به شمار آورده و درصدد است که بتواند با ایجاد راه کارها و شرایطی بتوانیم در آینده­ای نزدیک این واحد را راه اندازی نمائیم.
و با همکاری که با دانشگاه شهید بهشتی انستیتو علوم تغذیه انجام پذیرفته است مقرر گردید که از فرمانتور 20 کیلوئی آن دانشگاه جهت تولید نیمه صنعتی خمیر ترش استفاده گردد که پس از بررسی­های لازم امید آنرا داریم که طرح دارای توجیه اقتصادی باشد و ما بتوانیم آنرا هر چه سریعتر به بهره برداری برسانیم.
تولید نان با ماندگاری بالا :
نیروهای نظامی در جهت تامین جیره­های جنگی نیروهای خود نیاز مبرم به نان با کیفیت لقمه­پذیری و با ماندگاری بالای اخوانها می باشند لذا طی یک پروژه مشترک بین واحد توسعه و تحقیقات شرکت و نیروهای نظامی کشور این طرح به صورت آزمایشی در شرکت نان آوران انجام پذیرفت که نتایج اولیه نیز قاب ل قبول می­باشد. این طرح ظرف مدت یکماه آینده در شرف اتمام می­باشد که در صورت تولید اینچنین نانی، می توان از یان طرح در تولید سایر نان­های مسطح نیز استفاده و در نهایت مانع ایجاد ضایعات در این سطح بسیار بزرگ باشیم.

تماس با ما

با استفاده از فرم زیر شما می توانید پیام و یا سوالات خودتان را برای ما بفرستید .

تماس با مدیران شرکت نان آوران

شما می توانید نظرات و انتقادات و پیشنهادات خود را در این قسمت وارد کنید تا به آن ها در اسرع وقت رسیدگی شود.

نام شرکت : نان آوران سبوس
تلفن :44815080 - 44815070
فکس :44812040 - 44817003
شماره پیامک ما برای ارسال نظرات شما: 30005207
آدرس : تهران بزرگراه همت، انتهای بزرگراه ستاری شمال ، خیابان اخلاص ، شماره 15